+90 224 221 77 57
Sosyal Medya Hesaplarımız

Arısütü Nedir? Faydaları Nelerdir?

1 kez görüntülendi

Arı sütü, petek gözlerinde bulunan larvaların gelişmesi için işçi arılar tarafından alt çene ve boğaz bezlerinde oluşturulan ve petek gözlerine doldurulan bir salgıdır. Bu salgı yani arı sütü pelte kıvamında, krem renginde, ekşimsi tatta, boğazı yakıcı asidik özelliğe sahiptir. Arı sütünün kimyasal yapısının belirlenmesi için yapılan araştırmaların sonuçlarına göre, arı sütünün bileşiminde su, proteinler, yağlar şekerler ve %2-3 oranında tespit edilemeyen diğer maddeler vardır. Bunların yanı sıra arı sütünde C, D, E, H vitaminleri ile B kompleks vitaminleri, 17 ayrı aminoasit ve az da olsa bazı elementler bulunur. Arı sütünün arılar tarafından üretilmesinin sebebi ANA ARI olacak yavruların beslenmesidir. İlk başta tüm yavrular arı sütü ile beslenmeye başlanır. Fakat işçi arı olacak yavruların beslenmesinde arı sütü 3. Günde kesilirken ana arı olacak yavrular sürekli arı sütü ile beslenir. Bunun sonucunda normal bir işçi arı 40-45 gün yaşayabilirken arı sütü ile beslenen ana arılar 4-5 yıl kadar yaşayabilir. Ana arının büyüklüğü işçi arıların 2-3 katı kadardır ve ana arılar ömürleri boyunca her gün kendi ağırlıklarının 2 katına karşılık gelen 3000 yumurta yumurtlatmaktadır.

İşte bunlardan dolayı arı sütünün insan üzerinde etkilerinin araştırılması ile ilgili çalışmalar büyük bir ciddiyetle devam etmektedir. Yapılan bu araştırmalara göre arı sütü;

  • İnsanların fiziki ve ruhi durumlarında genel bir iyilik hissi sağlar, insanın yaşama sevincini ve mutluluğunu arttırır,
  • Zayıf bünyeleri kuvvetlendirir, iştah açar,
  • Kadınlarda regli düzenler ve kadınların menopoz ile erkeklerin andropoz dönemlerinin daha rahat geçmesini sağlar,
  • Çeşitli hastalıkların tedavilerinde ve yine bir çok hastalığın iyileşme dönemlerinde çok olumlu etkiler gösterir,
  • Hücre yenileyici özelliğinden dolayı uzun sağlıklı ve gençlik hissi bitmeyen bir yaşam sağlar, cinsel aktiviteyi arttırır.

Arı sütü saf olarak kullanılabildiği gibi balla karıştırılarak da alınabilir. Saf olarak alınabilecek arı sütü her gün için, vücut ağırlığı başına 1-3 mg dır. Bu miktar en az 4 hafta süreyle kullanıldığı ve bu kür yılda 2-3 kez uygulandığı takdirde yukarıda sayılan olumlu etkiler sağlanmaya başlayacaktır. Arı sütü kesinlikle alışkanlık yapmaz ve her yaşta herkes tarafından kullanılabilir.